Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Kronika MOTORBAND, až a jestli jí jednou někdo napíše, bude určitě znamenat velezajímavé čtení. Čtení o spoustě peripetií, které lemovaly historii kapely pomalu jako pražce železniční drážní cestu, čtení o spoustě lidských charakterů, které k tomu sepisovaly někdy až téměř neslýchané scénáře, a čtení o tom, jak to kapelní předák Libor Matejčik navzdory všemu táhnul pořád dál a dál a nepřestával věřit v lepší zítřky.
„Černá & bílá“ je šestým studiovým albem MOTORBANDu a příběh, který si s sebou nese, proto ani není moc odlišný od mnoha těch předchozích. Ze sestavy, podepsané pod minulým řadovým záznamem „V“ (2017) toho aktuálně moc nezbylo (s Liborem Matejčikem v ní prakticky zůstal jen další „skalní“, tedy baskytarista Karel Adam, který už je coby druhý nejdéle sloužící v kapele nějakých deset let), k tomu přibyla na patře hodně hořká pachuť z počínání bývalého zpěváka Luďka Struhaře, jenž se měl pokusit přisvojit si autorská práva k ochranné známce ke jménu skupiny, a tak nezbylo, než to celé postavit znovu, pokolikáté už. A s novou sestavou pak hurá do studia.
Tady se ovšem, podobně jako dříve, nespornou a zásadní výhodou ukázal fakt, že když dojde na lámání chleba, Libor Matejčik v sobě prostě má nezpochybnitelné autorské střevo. Novinka na svém hodinovém prostoru v podstatě nemá slabší místo, a pokud přece jen ano, je to skutečně jen výjimka. Jinak je vysoustružená ze solidního heavy metalu, který ve směru k věrnému posluchači funguje naprosto neomylně, a k němuž spolehlivý hlas nového muže za mikrofonem Ladislava Korbela padne jako ulitý.
Chcete pořádný kus pružné melodické oceli jako z dávných dob Kamila Střihavky? Vezměte „Pár důvodů“ nebo skvělou a vpravdě titulní „Pravdu nebo lež“ a nemůžete být nespokojeni. Raději něco více hutného ze střední tavící peci? „Co víc si přát (v úctě k Tarpanům“)“, „Vlky půlnoc probouzí“ nebo „Dohoda duší“ jsou k tomu účelu přímo stvořeny. A co nějaká ta trochu odlehčenější kovová varianta? Tady jistě poslouží „Srdce lvic“ anebo „Něžný nájezdník“, přímo dýchající bonvivánstvím na nedělní procházce lázeňskou kolonádou. MOTORBAND má zkrátka vícero tváří, z nichž každá má něco do sebe, což nakonec dokládá i balada „Díky vám“, v níž se poprvé v dějinách kapely ujímá mikrofonu i samotný její guru a hned je to záležitost srovnatelná s jejími dosavadními nejexkluzivnějšími pomalými skladbami („Good Bye“ nebo „Poslední soud“).
A jakmile se kapele dílo povede, tak jako se to stalo na „Černé & bílé“, je radost vidět, jak oněmi tvářemi pod tíhou chvály sebevědomě prostupuje ruměnec. Pravda, obyčejně vnímaný jako známka stydlivosti, ale v popisovaných souvislostech nepochybně především coby důsledek sebevědomého přístupu k heavymetalové věci. Který byl ostatně MOTORBANDu oprávněně (téměř) vždy vlastní a album „Černá & bílá“ z toho nepředstavuje pražádnou výjimku.
1. Co víc si přát (V úctě k Tarpanům)
2. Pár důvodů
3. Ukaž svou tvář
4. Můžem se smát
5. Vlky půlnoc probouzí
6. Kritik
7. Srdce lvic
8. Dohoda duší
9. Věřím v sedmej pád
10. Něžný nájezdník
11. Dobrá nálada
12. Díky vám
13. Sraž mě znova
14. Pravda nebo lež
Otázkou pro Portugalců GAEREA je, zda jejich black metal má být vizí osobitě vzletné formy, nebo je to jen teatrální snaha o dramatičnost. Té je totiž na aktuální desce opravdu hodně. A čeho je moc, toho je příliš. Minulá deska se mi zamlouvala více.
Další technický death metal. Povedený debut skupiny, za kterou stojí hudebníci se zkušenostmi, třeba bývalý bubeník FALLUJAH. I díky klavírním partům hodně rozmanité a proměnlivé dílo startuje zajímavou tematickou trilogii. Budu sledovat.
Metalovější souputníci Vesničanů z města Ioanniny se hlásí s nádherně eklektickou metalovou kolekcí, která s chutí kloubí hard rock, heavy metal, stoner a pulzující řecké folkové party. Dominuje bublavá basa, výrazné perkuse a nápadité delší kompozice.
Kto pamätá, že Poly natočil akustickú dosku už v roku 1992? Z toho pohľadu je projekt POLY NOIR ďalšou z odbočiek v kariére polyhistora. "Noir country" s priznanými inšpiráciami a Polyho charakteristickou poetikou (objaví sa aj Joe!) stojí za vypočutie.
Guilty pleasure pokračuje, děcka už jsou skoro dospělá a furt je to fackování baví. Musí, mají to ve smlouvě. Na plac se vrací Silver, zvraty jsou čím dál (tragi)komičtější, ale tvůrci to napětí stále dokážou šponovat. Jak dlouho ještě, proboha?!
Němci nezapřou inspirace od NILE, již název v podobě egyptského boha chaosu k tomu ostatně odkazuje. A tak nám servírují vydatnou porci technicky pojatého a orientálním folklórem kořeněného death metalu. Je to poctivě uklohněné, takže docela lahůdka.
Neuvěřitelných 26 let od minulé desky a přesto jako by THE JESUS LIZARD vůbec nezestárli. Suverénní návrat ve znamení typických hutných noiserockových struktur a stále je to správně surový underground, byť si skupina samozřejmě nese svůj status kultu.